Alabalık Yağı Kremi Ürün Görseli

Pediatrik Romatizmal Hastalıklar

Pediatrik Romatizmal Hastalıklar Nelerdir?

Pediatrik romatizmal hastalıklar, juvenil artrit olarak da bilinir, 16 yaş ve altındaki çocuklarda gelişebilen birçok otoimmün ve inflamatuar rahatsızlığı tanımlamak için kullanılan şemsiye bir terimdir. Pediatrik romatizmal hastalıklar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık 300.000 çocuğu etkiliyor. Bu juvenil diyabet ve kistik fibrozun kombinasyonundan daha fazlasıdır.

 

Ağrı, eklem şişliği, kızarıklık ve sıcaklık gibi pek çok yaygın anlatım belirtilerini paylaşmalarına rağmen, bunlar belirgindir ve her biri kendi özel kaygısı ve belirtilerine sahiptir. Bazı pediatrik romatizmal hastalıklar kas-iskelet sistemini etkiler, ancak ortak belirtiler küçük veya var olmayan bir bileşen olabilir. Pediatrik romatizmal hastalıklar gözler, cilt, kaslar ve gastrointestinal sistemi de içerebilir.

 

Pediatrik romatizmal hastalıkların türleri arasında şunlar bulunur:

 

Juvenil idiopatik artrit (JIA) . Artrit en yaygın formu olarak düşünülmüştür, JIA) altı alt tip içerir: oligoartrit, polyarthrits, sistemik, enthesitis ile ilgili, juvenil psoriatik artrit veya undifferentiated.

Juvenil dermatomyozit . Bir inflamatuvar hastalık, juvenil dermatomyozit, kas güçsüzlüğüne ve göz kapaklarında ve mafsallarda bir deri döküntüsüne neden olur.

Juvenil lupus . Lupus bağışıklık sisteminin bir hastalığıdır. En sık görülen form sistemik lupus eritematosus veya SLE’dir. Lupus eklemleri, deriyi, böbrekleri, kanları ve vücudun diğer bölgelerini etkileyebilir.

Jüvenil skleroderma . Kelimenin tam anlamıyla “sert cilt” anlamına gelen Scleroderma cildin sıkılıp sertleşmesine neden olan bir grup şartı tanımlar.

Kawasaki hastalığı . Bu hastalık, kalp rahatsızlıklarına yol açabilen kan damarı iltihabına neden olur.

Karışık bağ dokusu hastalığı . Bu hastalık artrit, lupus dermatomyozit ve skleroderma özelliklerini içerebilir ve çok yüksek seviyelerde belirli bir antinükleer antikor (anti-RNP) ile ilişkilidir.

Fibromiyalji . Bu kronik ağrı sendromu artritle ilişkili bir durumdur. Yorgunluk, rahatsız uyku ve diğer belirtilerle birlikte sertlik ve ağrıtmaya neden olabilir. Kızlarda daha yaygın olan fibromyalji, ergenlik öncesi nadiren teşhis edilir.

Pediatrik Romatizmal Hastalık Nedenleri

Pediatrik romatizmal hastalıkların çoğunda bilinen bir neden tespit edilmemiştir ve toksinlerin, gıdaların veya alerjilerin çocukların herhangi bir hastalığa yakalamasına neden olduğuna dair kanıt yoktur. Bir çocuğun anne ve babasından aldığı genlerin kombinasyonu anlamına gelen genetik yatkınlığa yönelik bazı araştırma noktaları, diğer etkenler tarafından tetiklendiğinde pediatrik romatizmal hastalığın başlamasına neden olabilir.

 

Pediatrik Romatizmal Hastalık Belirtileri

Farklı pediatrik romatizmal hastalıkların her birinin kendi belirti ve semptomları vardır. Yukarıdaki bağlantıları izleyerek ve çocuk romatizmal hastalıkları, KidsGetArthritisToo’ya özgü Artrit Vakfı’nın web sitesini ziyaret ederek hastalıkların özelliklerini okuyabilirsiniz .

 

Pediatrik Romatizmal Hastalık Tanı

Pediatrik romatizmal hastalıkların herhangi birini doğru bir şekilde tedavi etmekteki en önemli adım doğru bir teşhis konusudur. Teşhis süreci uzun ve ayrıntılı olabilir. Hastalıklardan herhangi birini teyit eden tek bir kan testi yok. Çocuklarda, teşhisin anahtarı, kapsamlı bir tıbbi hikayenin yanı sıra dikkatli bir fizik muayene yöntemidir. Bir doktorun sipariş edebileceği spesifik testler şüphe edilen romatizmal hastalığın türüne bağlı olacaktır.

 

Pediatrik Romatizmal Hastalık Tedavisi

Ne yazık ki, pediatrik romatizmal hastalıklar için herhangi bir tedavi yoktur, ancak erken teşhis ve agresif tedavi ile remisyon mümkündür. Tedavinin amacı iltihaplanmayı azaltmak, ağrı kontrol etmek ve çocuğun yaşam kalitesini iyileştirmek ve muhtemelen remisyon elde etmektir. Tedavi planlarının çoğu, ilaç, fiziksel aktivite, göz bakımı ve sağlıklı beslenme kombinasyonunu içerir.

 

Pediatrik Romatizma Hastalığı Kendine Ait Bakım

Romatizmal bir hastalığı olan bir çocuk için kendi kendine yönetim, çocuğa doktorlar ve diğer sağlık hizmeti sunucuları tarafından verilen tedaviyi nasıl takip edeceğinin önemini öğretmeyi içerir. Öz bakım, aynı zamanda çocuğun hastalığın duygusal ve sosyal etkilerini ele almasına yardımcı olur. Öz yönetim, her gün iyi yaşamak ve sağlıklı ve mutlu kalmak için yapılan seçimleri kapsar.

 

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (2)

 • Hasan
 • Şimdi anlamadigim nokta kullanılmasından 1 saat önce ve 1 saat sonra alınması tavsiye edilmez diyor da bunu ilişkiye girmeden kaç dakika önce almalıyız
 • Cevapla
 • Hasan
 • Şimdi anlamadigim nokta kullanılmasından 1 saat önce ve 1 saat sonra alınması tavsiye edilmez diyor da bunu ilişkiye girmeden kaç dakika önce almalıyız
 • Cevapla
 • Hasan
 • Şimdi anlamadigim nokta kullanılmasından 1 saat önce ve 1 saat sonra alınması tavsiye edilmez diyor da bunu ilişkiye girmeden kaç dakika önce almalıyız
 • Cevapla